1) Beginning WIP inventory is 900 units; completed and transferred out were 3,400 units; and Ending WIP inventory is 800 units. What is the number of units started? Show calculation. a. 3,300 b. 3400 c. 4200 d. 2600 2)Which of the following product is normally used to assign costs to goods that are mass produced? a. LIFO costing b. Fixed costing c. Job costing d. Process costing 3) Mark and Paul grows and sells sweet corn at its possible produce stand. The selling price per dozen is 3.75, variable costs are $1.25 per dozen, and total fixed costs are $750.00. What are breakeven sales in dollars? Show formula a. 300 b. 563 c. 375 d.1,125 4) Cartel Manufacturing produces frisbees using a three step process that includes molding, coloring and finishing. Requisition of materials to molding includes a a. credit to finished good inventory b. debit to manufacturing overhead c. credit to raw materials inventory d. debit to raw materials inventory 5) Henry Cartels produces ornate birdcages. The company’s average average cost per unit is $18.00 when it produces 2,200 birdcages. If $5,500 of the costs are fixed, and the plant manager uses the average cost per unit predict total costs, his forecast for 3,000 birdcages will be. Show calculation. a. $52,000 b. 39,600 c. 14,400 d. 54,000 6) Electric Jet Skis operates a jet ski rental business. Assume the jet skis rent for $55 per 6 hours. The variable costs are $33 per 6 hours rental, and its fixed costs are $80,000 each month. What is the contribution margin ratio?Show calculation a. 60% b. 22% c. 40% d. 250% 7) If the sales price per unit increases while the variable cost per unit and total fixed costs remains constant, which of the following statement is true? a. 1) Beginning WIP inventory is 900 units; completed and transferred out were 3,400 units; and Ending WIP inventory is 800 units. What is the number of units started? Show calculation. a. 3,300 b. 3400 c. 4200 d. 2600 2)Which of the following product is normally used to assign costs to goods that are mass produced? a. LIFO costing b. Fixed costing c. Job costing d. Process costing 3) Mark and Paul grows and sells sweet corn at its possible produce stand. The selling price per dozen is 3.75, variable costs are $1.25 per dozen, and total fixed costs are $750.00. What are breakeven sales in dollars? Show formula a. 300 b. 563 c. 375 d.1,125 4) Cartel Manufacturing produces frisbees using a three step process that includes molding, coloring and finishing. Requisition of materials to molding includes a a. credit to finished good inventory b. debit to manufacturing overhead c. credit to raw materials inventory d. debit to raw materials inventory 5) Henry Cartels produces ornate birdcages. The company’s average average cost per unit is $18.00 when it produces 2,200 birdcages. If $5,500 of the costs are fixed, and the plant manager uses the average cost per unit predict total costs, his forecast for 3,000 birdcages will be. Show calculation. a. $52,000 b. 39,600 c. 14,400 d. 54,000 6) Electric Jet Skis operates a jet ski rental business. Assume the jet skis rent for $55 per 6 hours. The variable costs are $33 per 6 hours rental, and its fixed costs are $80,000 each month. What is the contribution margin ratio? a. 60% b. 22% c. 40% d. 250% 7) If the sales price per unit increases while the variable cost per unit and total fixed costs remain constant, which of the following statement is true? a. The contribution margin increases and the break even point increases b. The contribution margin increases and the break even point decreases c. The contribution margin decreases and the break even point increases d. The contribution margin decreases and the break even point decreases 8) 79 Fitness Club provides monthly membership as well as personal training session. The personal trainers earn 50% of the revenue for all personal training session. The79 Fitness Club also sells nutrition products. Jeans general ledger accounts indicate the following for the year. The front desk staff wages expense remains the same throughout the year. Membership revenue = $140,000 Personal training revenue = $75,000 Product Sales = $65,000 Cost of product sold = $35,000 Front desk staff wages expense = $12,000 Personal trainer wages expense = 0 Space rental expense = $11,000 Straight line depreciation expense = $6,000 Rental insurance expense = $3,000 If a traditional income statement is prepared for the year, what is Gross Profit? Show calculation a. $280,000 b. $315,000 c. $207,5000 d. $245,000
Why Work with Us
Top Quality and Well-Researched Papers
We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.
Professional and Experienced Academic Writers
We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.
Free Unlimited Revisions
If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.
Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee
All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.
Original & Confidential
We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.
24/7 Customer Support
Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.
Try it now!
How it works?
Follow these simple steps to get your paper done
Place your order
Fill in the order form and provide all details of your assignment.
Proceed with the payment
Choose the payment system that suits you most.
Receive the final file
Once your paper is ready, we will email it to you.
Our Services
No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.
Essays
No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.
Admissions
Admission Essays & Business Writing Help
An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.
Reviews
Editing Support
Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.
Reviews
Revision Support
If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.